Forside    |    Links    |    Udstillinger    |    Aktiviteter    |    Fotogalleri    |    Bortlodning    |    Om foreningen    |    Medlemsinfo    |    Login
Kunstforeningens årlige busture siden 1993

2012    Fyn: Galleri Galschiøt, Odense - Frokost på Bryggeriet Flakhaven, Odense - Anders Draghes Gård (Østfyn KF), Nyborg - Galleri Ulriksholm - Kaffe på Tre Konger i Sorø.

2011    Bogø og Møn: Hans Chr. Rylander, Bogø - Klaus Titze pileflet, Bogø - Fanefjord Kirke - Frokost i Luffes Gård, Stege - Torben Keramik, Spejlsby - Galleri Warner, Møn - Kaffe i Lolles Gård, Nyord.
 

2010    Skåne: Gunilla Andrén og Göran Aulin, Helsingborg - Per Olaf Olsson, Helsingborg - Frokost og rundvisning på Wallåkra Stenkärlsfabrik - Jennifer Rahfelt, Mjöhult - Kaffe hos Flickorna Lundgren på Skäret.
 

2009    Midtsjælland: Tersløsegaard, Dianalund - Birgitte og Hans Börjesson, Fuldby - Frokost på Postgården i Sorø - Galleri Gl. Lejre, Dorte Smedegaard Philipsen - Keramikerne Lene Regius og PerWeiss - Kaffe i Ledreborg Slot.

2008    Nordsjælland – Galleri badevej Helsingør – Kronværkerne på Kronborg – Frokost på Café Kronen Kronborg – Else Secher, Gert Kisum og Gunni Engelstoft, Hornbæk – Rudolph Tegners Museum Dronningmølle – Kaffe på Ramløse Mølle.

 
2007    Nysø, Præstø og Stevns: Thorvaldsen-samlingen på Nysø – Hebsgaard Glaskunst – Frokost i Skipperkroen på havnen i Præstø – Inger Jepsen’s Galleri Bakkegården, Ebbeskov – Yvonne Erbs, Hønsehuset i Store Linde – Kaffe i Kratgården ved Ranes Banke.
 
2006    Vestlige Nordsjælland: Skulpturparken Veksølund – Skenkelsø, Hytholm Keramik – Frokost i Skipperstuen, Lynæs – Galleri Liisberg, Hundested – Økosamfundet Dyssekilde, Torup – Kaffe på Gerlev kro.
 
2005    Odsherred: Vallekilde – (Birgitte Kikamoto, Karen Trier) – Grevinge, trædrejer Jørgen Nordskov – Frokost i Høve Skovpavillon – ”Huset” i Asnæs – Nykøbing S, Galleri Brantebjerg – Kaffe i Antikcafeen ved Rørvig.
 
2004    Nordvestsjælland, Reersø: Knabstrub Kulturfabrik – Frokost i Reersø Kro – Lokale kunstnere – Birkegårdens haver.
 
2003    Falster: Gisselfelt Kloster Paradehuset – Galleri Gøtsche – Frokost i Elverkroen – Galleri Syd, Sønder Aslev – Kaffe i Polmenakke Traktørsted.
 
2002    Stevns: Johnny Oehlenschlæger – Birgitte Filand, Magleby – Frokost i Gjorslev Bøgeskov – Annette Sjølunds Galleri – Den Gamle Remise (Bente Ansholm, Lilli Henriksen) – Kratgårdens Kunsthåndværk ved Ranes Banke.
 
2001    Fynshoved og Kerteminde: Ida Holm Mortensen, Kertinge – Frokost på Marinaen – Johannes Larsens Museum – Galleri Munter Martofte.
 
2000    Sydskåne: Billinge Krukmageri – Lund, Skitsernes Museum – Lund Domkirke – hjem over den nyåbnede Øresundsbro. Frokost i Bosjøkloster.
 
1999    Møn: Agerholm Galleri & Skulpturpark – Pileflet – Danmarks Smykkemuseum. Frokost i Lolles Gård på Nyord.
 
1998    Sorø: Fulby Keramik – Birgitte og Hans Børjeson – Nana Nissen (væver) – Frokost i Støvlet Katrines Hus – Peter Christoffersen – Betty Engholm.
 
1997    Nordskåne
 
1996    Nykøbing S: Pakhuset – Tue keramik – Dragsholm Slot – Holbæk Æggelager.
 
1995    Nordsjælland: Frederiksværk – Asserbo – Esrum Kloster – LO skolen Helsingør.
 
1994    Jægerspris, Skuldelev kro.
 
1993    Næstved ”Den Grimme Ælling” Kählers keramik. Borreby Gods.
 
Allerød Kunstforening - E-mail: mail@alleroedkunst.dk
Webdesign by Cubit Medialine ApS